{فن سانتریفیوژ} جزییات فن سانتریفیوژ


 

جزییات فن سانتریفیوژ

یکی از روش های جلوگیری از ورود گرد و غبار به دپارتمانهای مختلف از جمله کمپرسور خانه ها، سالن های تولید، دفاتر اداری و حتی بیمارستانها استفاده از دستگاه های فن فیلتر است.

 

یکی از روش های جلوگیری از ورود گرد و غبار به دپارتمانهای مختلف از جمله کمپرسور خانه ها، سالن های تولید، دفاتر اداری و حتی بیمارستانها استفاده از دستگاه های فن فیلتر است.

 

دستگاه فن فیلتر با ایجاد فشار مثبت با استفاده از هوای فیلتر شده متناسب با نوع کاربری، جلوی ورود گرد و غبار محیط خارج به داخل اماکن را گرفته و علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای کار پرسنل، موجب کارکرد بهینه تجهیزات و افزایش طول عمر آنها خواهد شد.

 

نوع فیلتر های به کار رفته در دستگاه فن فیلتر متناسب با کاربری محل استفاده تعیین خواهد شد که توانایی قابلیت جذب ۹۹۵/۹۹ درصد از ذرات تا ۳/۰ میکرون را دارد.

 

هدف از این متن ارائه مجموعه كاملي از لغات و اصطلاحات و تعاريف طبقه بندي انواع فن های سانتریفیوژو اجزاي تشكيل دهنده فن ها مي باشد. این متن تمامي فن هايي كه در جهت اهداف صنعتي از قبيل تهويه ساختمانها ، معادن و غيره به كاربرده مي شوند را شامل مي گردد.

 

فن

فن به ماشين دواري اطلاق مي گردد كه مجهز  به يك يا چندين رديف پروانه پره دار بوده و با دريافت انرژي مكانيكي, يك جريان پيوسته از هوا يا گازهاي ديگر را ايجاد مي نمايد. لازم به ذكر است كه در اين نوع ماشين هاي دوار كار مخصوص ( كار انجام يافته به ازاي واحد جرم ) معمولاً از 25 كيلوژول بر كيلوگرم تجاوز نمي كند.

 

يادآوري 1 معمولاً اصطلاح فن در مواقعي به كار مي رود كه هيچ نوع تجهيزات اضافي از قبيل كانالهاي ورودي يا خروجي به فن نصب نگردد، مگر آنكه صريحاً ذكر شده باشد.

 

يادآوري 2 فن ها معمولاً براساس چگونگي نصب ، وظيفه كاري ، مسير گذر سيال و نيز شرايط بهره برداري تعريف ميشوند.

 

يادآوري 3 اگر ميزان كار انجام يافته بر واحد جرم از مقدار 25 كيلوژول بر كيلوگرم تجاوز كند در آن صورت ماشين دوار , توربو كمپرسور ناميده مي شود. بدين معني كه براي چگالي سكون عبوري از فن برابر  با 2/1 كيلوگرم بر مترمكعب , فشار فن  نبايد از 25 × 2/1 كيلوژول  بر كيلوگرم ( يعني 30 كيلوپاسكال ) بيشتر شود و نسبت فشار تا زمانيكه فشارجوتقريباً 100 كيلوپاسكال است از 30/1 تجاوز نكند.

 

تذکر1 در این متن جهت اختصار از كلمه هوا به جاي عبارت ” هواي معمولي يا گازهاي ديگر ” استفاده مي شود.

 

تذکر2 هواي استاندارد به هوايي با چگالي  2/1 كيلوگرم بر مترمكعب اطلاق مي گردد.

 

آشنایی با جزئیات و کاربرد فن سانتریفیوژ

 

به علاوه نوع تیغه، فن ها به طور معمول بر اساس نوع و شرایط ورودی خروجی اتصال موتور محرک و سایر مشخصات  شناخته و مورد استفاده قرار می گیرند .

 

برای اکثر کاربرد های  تجاری و صنعتی فن ها به دو گروه محفظه ای و دارای هوزینگ دسته بندی می شوند . هر گروه دارای ویژگی های خاصی است که به خود اختصاص می دهند که برای کاربرد های  مناسب تر ترجیح داده می شود. کلید درک این ویژگی های عملیاتی ، درک تفاوت های اساسی  بین ، نوع و شرایط ورودی و خروجی فن، شکل و شرایط کوپل فن به موتور محرک و...  است.

 

توجه داشته باشید که اگر چه مهم است که ویژگی های عملکرد آن فن مستقل را تشخیص دهیم چیدمان و شرایط ورودی و خروجی و کوپلینگ موتور و سایر  موارد گفته شده ، در نهایت راندمان و عملکرد فن به  تجهیزات جانبی نیز بستگی دارد.

مثلا، در مقایسه بازده استاتیک، فن های  فروارد  دارای محدوده 60 تا 80٪، با فن های  ایر فویل دارای محدوده 75 تا 80%و فن های  اکسیال راندمان استاتیک در محدوده 70 تا 72٪ هستند .

 

با این حال، فن انتخاب شده است باید به گونه ای  باشد که بهترین جریان هوا را تامین کند ، در حالی که با کمترین نیاز توان ورودی الزامات عملکرد یا سیستم فن بر آورده نماید .

 

شایع ترین فن استفاده شده در صنعت تهویه است. فن های  سانتریفیوژ شامل یک پروانه دوار دمنده که توسط محفظه ای از ورق که اطراف پروانه را احاطه کرده است . اغلب به آن هوزینگ فن گفته می شود . هوزینگ فن جریان هوا را در یک مسیر دلخواه ، به سمت  خروج از یک دریچه تخلیه کنترل می کند .

فن های  سانتریفیوژ که از  پروانه های نوع فوروارد  یا ایرفویل استفاده می کنند در کاربردهای با اندازه  بزرگتر، اغلب در هر پروانه بیشتر از یک ورودی در یک محفظه فن قرار گرفته است . بیشترین ساختار معمول عرض دو برابر است (double-width, doubleinlet(DWDI)) که دارای پروانه  است کنار هم یک صفحه دارای یک صفحه یا دیسک  مشترک هستند.

 

ملاحظات کاربردی فن های هوزینگ دار :

هنگام استفاده از فن های هوزینگ دار ، باید به امکان اثر سیستم توجه داشت این اثر در واقع بسته به شکل و سایز کانال خروجی است در نتیجه برای به حداقل رساندن این اثر تخلیه دودکش باید به درستی طراحی شود.

از آنجا که مشخصه سرعت در خروجی یک فن یکنواخت نیست، مناسب است رعایت یک مسیر مستقیم در فاصله مجاز و مشخص باید برای خروجی رعایت گردد تا فشار و سرعت هوا در تمامی مقطع کانال خروجی به شکل یکنواخت توزیع شود .

اگر یک چرخش یا خم شدن در کانال قبل از این فاصله وجود داشته باشد ، فشار استاتیکی خارجی فن (ESP) شدت کاهش خواهد یافت.

 

فن محفظه ای :

نوع دیگری از فن های سانتریفیوژ فن های محفظه ای هستند Plenum Fan    فن های  Plenum دارای محوطه هاییکه هوای مکیده شده آزادانه به یک فضای پرانرژی( پر فشار) تخلیه می شوند . آنها در همه جهات هوا را تخلیه می کنند بدون توجه به جهت داشتن جریان به عنوان یک فن آنها در یک محفظه مکش و در سمت دیگر در محفظه ای فشار ایجاد می کنند .

این فن ها نوع سنتی بک وارد  یا ایر فویل  دارند تیغه ها تقریبا همیشه از تک عرض هستند و از  نوع تک ورودی (SWSI)هستند.

فن های برای استفاده های کاربردی بسیار مناسب هستند .دارای درجه بالایی از انعطاف پذیری اتصالات  در بخش تخلیه فن هستند .اتصالات تخلیه می تواند از هر طرف فن ساخته شود تا زمانی که اتصالات ساخته شده  پایین دست پروانه فن و دخالت نکنید فن از مجموع آنها پشتبانی می کند.

 


  • درج کننده مطلب: آقای احسان امینی
  • ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  • ۷۰۶


عضویت در خبرنامه