{فن سانتریفیوژ} انواع فن سانتریفیوژ و کاربردهای آن


 انواع فن سانتریفیوژ و کاربردهای آن 

 

فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ یکی از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع است که با توجه به نوع پروانه به کار رفته در آن،  به نام‌های فوروارد ، بکوارد ، رادیال و دم فشار قوی نام گذاری شده است که فن سانتریفیوژ فوروارد با توجه به ساختار پروانه بیشتر برای استفاده در مناطق مسکونی و همچنین برای دمیدن هوای تازه مناسب است و فن سانتریفیوژ بکوارد،  بدون محدودیت در دور پروانه در مناطق صنعتی و در بیمارستانها با رعایت سرعت خروجی استفاده می‌شود .

 فن سانتریفیوژ رادیال برای جابجایی و انتقال مواد و ذرات و فن سانتریفیوژ فشار قوی برای دمیدن یا انتقال هوا در کارخانه های سیمان، سیم و کابل، قند و شکر و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می‌شوند.

هواکش آسیا

فن سانتریفیوژ 

فن سانتریفیوژ یکی از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع است که با توجه به نوع پروانه به کار رفته در آن،  به نام‌های فوروارد ، بکوارد ، رادیال و فشار قوی نام گذاری شده است که فن سانتریفیوژ فوروارد با توجه به ساختار پروانه بیشتر برای استفاده در مناطق مسکونی و همچنین برای دمیدن هوای تازه مناسب است و فن سانتریفیوژ بکوارد،  بدون محدودیت در دور پروانه در مناطق صنعتی و در بیمارستانها با رعایت سرعت خروجی استفاده می‌شود .

 فن سانتریفیوژ رادیال برای جابجایی و انتقال مواد و ذرات و فن سانتریفیوژ فشار قوی برای دمیدن یا انتقال هوا در کارخانه های سیمان، سیم و کابل، قند و شکر و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می‌شوند.

 

هواکش آسیا

فن سانتریفیوژ حلزونی یک طرفه

در هواکش حلزونی یک طرفه،  هوا از یک سمت مکیده شده و از سمت فلچ‌ها به بیرون دمیده می‌شود.در هواکش حلزونی،  با توجه به شرایط کاربردی می‌توان از دو مدل فن سانتریفیوژ بکوارد و فن فوروارد استفاده نمود. ظرفیت تخلیه هواکش حلزونی یک طرفه می‌تواند تا دویست هزار مترمکعب بر ساعت تغییر کند؛  به علاوه، فشار این هواکش‌ها می‌تواند تا ۳۵۰۰ پاسکال باشد که با توجه به نوع سفارش و کاربرد فن میزان مورد نیاز محاسبه و در فرایند تولید در نظر گرفته می شود.

ویژگی‌های فن سانتریفیوژ حلزونی یک طرفه

ورق ST-37  از ضخامت ۱ تا ۵ میلی متر
ورق گالوانیزه از ضخامت ۱ تا ۲٫۵ میلی متر
ورق استیل از ضخامت ۲ تا ۵ میلی متر
قابلیت نصب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، ضد جرقه و یا دیگر الکتروموتورها
امکان اتصال موتور در سه حالت مستقیم، غیر مستقیم و کوپلینگ

نکاتی که باید درباره فن سانتریفیوژ بدانیم


در فن سانتریفیوژ دو عامل در عملکرد سیستم نقش اساسی و محوری ایجاد می‌کنند و اصول کار هواکش سانتریفیوژ بر این دو عامل استوار است:

 • نیروی گریز از مرکز
 • انحراف جریان توسط پره‌های فن از حالت شعاعی  به سمت دهانه خروجی فن سانتریفیوژ

نکته قابل ذکر در طراحی سیستم هوادهی سانتریفیوژ این است که زاویه بین هوای خروجی و هوای ورودی باید ۹۰ باشد.هواکش سانتریفیوژ بر اساس شکل پروانه به شش دسته تقسیم می‌شود:

 • هواکش سانتریفیوژ با پروانه ایرفویل  (Air foil)
 • هواکش سانتریفیوژ با پروانه شعاعی در راس
 • هواکش سانتریفیوژ با پروانه انحنا به جلو
 • هواکش سانتریفیوژ با پروانه شعاعی
 • هواکش سانتریفیوژ با پروانه مایل به عقب
 • هواکش سانتریفیوژ با پروانه انحنا به عقب

 

انواع فن‌ها 

فن‌ها با توجه به جهت جریان هوا نسبت به محور فن به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 

فن گریز از مرکز

فن گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ) به وسیله نیروی گریز از مرکز، هوا را به جریان می‌اندازد. در این گونه فن‌ها زاویه ورود و خروج هوا ۹۰ درجه است. فن‌ سانتریفیوژ معمول‌ترین فن‌هایی هستند که در صنایع به کار می روند. در این فن‌ها، هوااز بخش پروانه به سمت پره‌ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می‌شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش خروجی به انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می‌رود. فن‌ سانتریفیوژ برای جریان‌های حاوی ذرات (رطوبت و گرد و غبار)، برای انتقال مواد و همچنین برای سیستمهای دارای دمای بالا کاربرد دارد.

 

فن محوری

در فن محوری (فن آکسیال)، جریان هوا موازی محور فن است. سه نوع عمده فن‌های محوری عبارتند از: فن‌های پروانه‌ای، فن‌های لوله محوری و فن‌های پره محوری (جت فن). فن‌های محوری دارای قاب که داخل پنجره و دیوار نصب می‌شوند، فن‌های به کار رفته در رایانه‌ها، پنکه‌های سقفی و رومیزی و فن‌های محوری کانالی استفاده شده در صنعت جز این دسته از فن‌ها قرار می‌گیرند.

 

اگر تاکنون خودرو خود را به یک کارواش برده باشید، در انتهای آن احتمالاً تجهیزاتی را مشاهدهخواهید کرد که کمک می‌کند خودرویی که پس از شستن خیس شده است، زودتر خشک شود.شما در این لحظه یک دنیای واقعی را تجربه کرده‌اید، یعنی کارکرد عملی فن سانتریفیوژ را از نزدیکدیده‌اید.

فن سانتریفیوژ به لطف داشتن پروانه‌های در حال چرخش می‌تواند سرعت جریان گردش هوا راافزایش دهد. این فن‌ها، به‌عنوان ابزاری مکانیکی برای جابجایی هوا ( یا سایر گازها) در بیشتروقت‌ها به نامی ساده‌تر شناخته می‌شوند: دم فشار قوی

 

فن سانتریفیوژ بکوارد  

فن‌ها دو نوع رایج دارند: فن سانتریفیوژ و فن آکسیال. فن آکسیال از نیروی بالا برنده
آئرودینامیکی (aerodynamic lift) که پره‌های آن ایجاد می‌کنند بهره می‌برد، چیزی شبیه
به کاری که بال‌های هواپیما انجام می‌دهند. فن سانتریفیوژ بر پره‌هایی متکی است که هوا
را با کمک نیروی گریز از مرکز به‌صورت یک حرکت چرخشی می‌کشند که موجب افزایشسرعت جریان هوا به‌صورت شعاعی و رو به بیرون می‌شود.

 

فن سانتریفیوژ در تهویه مطبوع 

در صنعت HVAV، فن سانتریفیوژ بیشتر از فن آکسیال استفاده می‌شود. ممکن است آن‌هارا به شکلی دیده باشید که در سیستم‌های تهویه ساختمان‌ها ادغام شده‌اند. با این حال، ازاین نوع فن‌ها درفرآیندهای صنعتی و برای جابجایی گازها یا سایر مواد استفاده می‌شود.
در سیستم‌های کنترل آلودگی هوا نیز از این نوع فن استفاده می‌شود و برای کنترل گردوغبارعملکرد خوب و مناسبی دارند.

دم فشار قوی را در سیستم‌های نقاله هوایی، سیستم‌های سرمایش و خشک‌کردن ودستگاه‌های دمنده بستر سیال (fluid bed aerators) می‌توانید مشاهده کنید. برخی دیگر ازکاربردهای این دمنده ها، شستن فیلتر با فشار آب (flushing filter)، تقویت گاز و هوادهی به سیستم فاضلاب هستند.

کاربردهای دیگر فن‌های سانتریفیوژ

سایر مکان‌هایی که احتمال دارد فن سانتریفیوژ را در آن ببینید، داخل دستگاه‌های تهویه مطبوعو کوره‌ها، سشوار و در موتورهایVWیا پورشه هستند. فشار منحنی حجم یک عامل کلیدی است: زمانی که قرار باشد فن در مقابل یک افت فشار بالا کار کند، عملکرد فن سانتریفیوژ ازفن آکسیال بهتر است.

 


 • درج کننده مطلب: آقای احسان امینی
 • ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
 • ۵۴۳


عضویت در خبرنامه