{فن سانتریفیوژ} هواکش صنعتی


تهویه هوا یکی از مسائلی بوده است که از دوران های گذشته تا زمان حال توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده است و بشر همواره در تلاش بوده است که برای تهویه و جابه‌جایی هوا از روش‌های مختلف استفاده نماید.

 

هواکش آسیا 

 

تهویه هوا یکی از مسائلی بوده است که از دوران های گذشته تا زمان حال توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده است و بشر همواره در تلاش بوده است که برای تهویه و جابه‌جایی هوا از روش‌های مختلف استفاده نماید، به طور مثال، در گذشته با در نظر گرفتن راه‌ هایی برای ورود و خروج هوا در یک محل، تهویه به‌ صورت طبیعی انجام می‌ شده است، اما در حال حاضر با پیشرفت علم و فنّاوری استفاده از انواع هواکش های صنعتی و خانگی گسترش عظیمی یافته است. از آن جایی‌ که وجود هوای پاک در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی از اهمیت طیادی برخوردار می باشد و این موضوع به‌ خوبی جا افتاده است، از این رو هواکش های صنعتی به عضوی جدایی‌ ناپذیر سوله‌ ها و کارخانه ‌ها تبدیل شده است؛ در کارخانه ها و سوله ها به دلیل انجام فرآیندهای پیچیده شیمیایی ممکن است آلاینده ‌هایی در محیط پراکنده شوند که می تواند بر روی سلامتی افراد تأثیر گذاشته و موجب آسیب رساندن به آن ها شود؛ بنابراین، استفاده از هواکش های صنعتی در این اماکن جزء ضروریات می باشد. به‌ طور کلی، هواکش صنعتی یا فن صنعتی دستگاهی است که برای تهویه هوا در واحد های متفاوت کارگاهی و کارخانه ‌ای مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع می ‌تواند هوای تازه را با هوای آلوده به گاز و دود جایگزین نماید. هواکش صنعتی مانند نوع خانگی آن می باشد و از یک الکترو موتور، پروانه و قاب یا محفظه تشکیل شده است که به طور معمول اندازه آن از هواکش های خانگی بزرگ ‌تر می باشد؛ علاوه بر این، قدرت موتور در هواکش های صنعتی بالاتر است به دلیل اینکه باید بتوانند حجم بیشتری از هوا را جابجا نمایند. در حالت کلی، با توجه به مسیر ورود جریان هوا، فن‌ ها به سه دسته ی فن محوری، فن گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ) و فن متقاطع تقسیم می‌ شوند. انواع هواکش های صنعتی در دسته ی فن‌ های محوری قرار می ‌گیرند. هواکش های صنعتی پره‌ هایی دارند که هوا را موازی با محور چرخش تیغه ‌ها به حرکت در می ‌آورند که قطر این هواکش ‌ها می ‌تواند بسته به نوع مصرف آن ها در اندازه های متفاوتی مورد استفاده قرار گیرند. هواکش ‌های محوری که در صنعت تولید هواکش، به نام هواکش های آکسیال هم شناخته می‌ شوند، در سه نوع مختلف تولید می ‌شوند که در ادامه مطلب آشنایی کوتاهی در مورد آن ‌ها پیدا خواهیم کرد.

 

هواکش آسیا

 

انواع هواکش های صنعتی

 

هواکش پروانه ‌ای

 

این نوع از هواکش ساختار ساده ‌ای دارد و دارای دو، چهار یا شش پره می باشد. پروانه در این نوع فن ‌ها از جنس فلز یا ترکیبات پلاستیک بوده و داخل قاب قرار می‌گیرد. در اندازه ‌های کوچک، پروانه‌ ها به طور مستقیم به الکترو موتور متصل می‌ شوند اما در اندازه‌ های بزرگ‌، پروانه ‌ها به وسیله یک تسمه به موتور متصل می شوند. معمولاً جنس پره ‌هایی که در هواکش های صنعتی استفاده می شوند فلزی هستند و برای حجم هوای زیاد و فشار استاتیک کم استفاده می ‌شوند. این نوع از تهویه صنعتی می ‌تواند جریان هوای معکوس ایجاد کند و در صورت گرفتن تهویه مناسب در محل نقش بسزایی ایفا می کند.

 

هواکش لوله محوری (فن آکسیال کانالی)

 

این نوع از هواکش کارایی بهتر و فشار بالاتری نسبت به هواکش پروانه‌ای دارا می باشد و شکل ظاهری آن به مدل قبلی شباهت بسیار دارد، با این تفاوت که پروانه ‌ها و الکترو موتور به‌ جای قرار گرفتن در یک قاب بیرونی درون یک محفظه استوانه ‌ای شکل قرار داده شده اند و پروانه آن چهار الی هشت پره با طراحی آیرودینامیکی یا مسطح دارد. این نوع از هواکش های صنعتی برای فشارهای متوسط و جریان بالا مناسب می باشند. استوانه کارایی هواکش را افزایش می ‌دهد و طوری طراحی شده است که با نوک پره‌ ها فاصله کمی داشته باشد. اتصال الکترو موتور در این نوع فن‌ ها می‌تواند به صورت مستقیم یا تسمه پولی باشد به طور مثال برای کاربردهای صنعتی جهت تخلیه اسپری رنگ یا تخلیه دود به جهت عدم برخورد هوای آلوده با الکترو موتور و آسیب رسانی به آن از اتصال تسمه پولی استفاده می ‌گردد.

 

هواکش پره محوری (جت هواکش)

 

این نوع از هواکش مانند هواکش لوله محوری می باشد تنها تفاوتی که دارد این است که در ساختار آن پره ‌های راهنما قرار دارند و همچنین تعداد پره ها د این مدل‌ افزایش می یابد. پره‌ های راهنما جریان هوا را مستقیم می‌ کنند و بازدهی هواکش و قابلیت ‌های مربوط به فشار استاتیک را بهبود می ‌بخشند. این پره‌ ها موجب می ‌شوند این نوع از هواکش ها، به عنوان پر بازده ‌ترین هواکش محوری شناخته شوند. این نوع از هواکش ‌ها معمولاً به عنوان ‌جایگزینی برای هواکش‌ های گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ) استفاده می ‌شوند به این دلیل که فضای کمتری نسبت به هواکش‌ های گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ) اشغال می‌ نمایند. هواکش‌های پره محوری صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند. در این نوع فن‌ ها اتصال الکترو موتور به پروانه یا به صورت مستقیم و یا به صورت کوپلینگی می ‌باشد. فن ‌های نصب شده در تونل رسالت از این دسته از فن ‌ها می‌ باشد.

 

هواکش صنعتی گریز از مرکز

 

نوعی دیگر از هواکش های صنعتی هم وجود دارد که در محل ‌های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، این نوع از فن‌ ها یک قطعه متحرک به نام پروانه دارند که از به وسیله محوری به مجموعه تیغه ‌ها متصل است و عملکرد آن به این صورت می باشد که هوای خارج را به درون خود می‌ کشد و با چرخش تیغه‌ ها آن را با شدت زیادی به بیرون می فرستد. این نوع از هواکش های صنعتی در فشارهای بالا و در شرایطی سخت مانند درجه حرارت بالا و آلودگی زیاد به کار گرفته می شوند. همچنین هواکش‌ های صنعتی بر اساس محلی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند، دارای انواع مختلفی می باشند. به‌ عنوان مثال نوعی از این سیستم‌ های تهویه در سوله و کارگاه ‌ها به کار برده می ‌شوند که هواکش تأسیساتی نامیده می ‌شوند، این نوع از هواکش ‌ها از مهم‌ ترین دستگاه ‌هایی هستند که در سالن ‌های مرغداری و گلخانه‌ ها به کار گرفته می شوند. از هواکش گلخانه به جهت كاهش درجه حرارت سالن گلخانه و برای جلوگيری از كاهش رشد و بار دهی بوته ها و هواکش مرغداری برای خنک نگه داشتن پرنده ها و یکنواختی هوای داخل سالن استفاده می شود.

 

هواکش گریز از مرکز یا فن سانتریفیوژ

 

هواکش تسمه ‌ای یکی از انواع هواکش‌ های صنعتی می باشد که به دلیل طراحی مناسب و کارایی صحیح در عمل جابجایی هوا یکی از انواع پر کاربرد این گروه از فن ها محسوب می شود که در اندازه های ۱۴۰ * ۱۴۰ یا ۱۰۰ * ۱۰۰ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دیگری از این هواکش ‌ها، هواکش های تأسیساتی کوپل مستقیم می باشند که در سالن‌ های کوچک به کار برده می شوند و علاوه اینکه دارای قیمت مناسبی است، بدون لرزش و کم‌ صدا هم می باشند.

 

فن سانتریفیوژ: عملکرد فن سانتریفیوژ به این صورت می باشد که جابجایی هوا درون فن، به کمک پره های بزرگ و پر قدرت انجام می پذیرد و به منظور دستیابی به فشار بالاتر از ترکیب فن های بیشتر و یا قرار دادن چند پروانه به صورت متوالی ، استفاده می شود.

 

فن سانتریفیوژ از انواع مختلف پره استفاده می کنند که در زیر به آن ها اشاره می شود.

 

* پره های منحنی با شیب به عقب Backward inclined curved

* پره های دوکی شکل ایر فویل ایرو دینامیکی (شبیه بال هواپیما) با شیب به عقب Backward inclined airfoil

* پره های تخت با شیب به عقب Backward inclined flat

* پره های منحنی با شیب به جلو Forward inclined

* پره های شعاعی یا رادیال Radial Blade

* پره های نوک شعاعی Radial Tip

 

شرکت تولیدی صنعتی هواکش آسیا همسو در راستای تولید انواع هواکش های صنعتی و تأسیساتی به فعالیت می پردازد. از جمله تولیدات این شرکت می توان به هواکش گلخانه ، هواکش مرغداری ، دم فشار قوی ، فن سانتریفیوژ و ... اشاره نمود. برای سفارش محصول مورد نظر خود می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. و یا به دفتر نمایندگی ما مراجعه نمایید.

شماره تماس:

09124789348 ، 36135911

 

آدرس کارخانه:

جاده تهران ورامین - اول باقر آباد ورامین - روبروی کلانتری - پلاک 535 - کارخانه هواکش آسیا 


  • درج کننده مطلب: آقای admin asia
  • ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  • ۸۳۹


عضویت در خبرنامه