{فن سانتریفیوژ} آشنایی با عملکرد فن های سانتریفیوژ و انواع آن

آشنایی با عملکرد فن های سانتریفیوژ و انواع آن

 

 

هواکش آسیا

 

فن های سانتریفیوژ

 

یکی از انواع فن ها، فن سانتریفیوژ یا فن گریز از مرکز است. فن سانتریفیوژ هوا را از مرکز پروانه در امتداد محور فن مکش نموده و آن را در جهت عمود بر محور دوران پروانه تخلیه می کند. هوای ورودی به‌ موازات محور گردش پروانه وارد فن سانتریفیوژ شده و با حرکت شعاعی به سمت پیرامون پروانه و نوک بالک ‌ها حرکت می‌ کند.

هم ‌زمان با این حرکت، جریان هوا مقداری انرژی جنبشی دریافت می‌کند که موجب افزایش فشار استاتیک هم ‌زمان با آهسته شدن حرکت جریان هوا قبل از ورود به مسیر تخلیه می‌شود. به ‌عنوان یک قانون کلی این نوع فن در سیستم‌های کانال ‌کشی شده با فشار بالا به کار می‌ رود.

 

گستره کاربرد فن های سانتریفیوژ

 

گستره کاربرد فن سانتریفیوژ بسیار فراوان است، سیستم های هواساز  HVAC، اتاق های تمیز، کارخانه های صنعتی، آشپزخانه های صنعتی، سالن های اجتماعات و .... از جمله مکان هایی هستند که در آن ها برای تهویه هوا از فن سانتریفیوژ استفاده می شود.

از فن سانتریفیوژ جهت تهویه هوای محیط های اسیدی، محیط های با دمای بالا، محیط های با غلظت غبار بالا و همچنین محیط های انفجاری استفاده می شود . که با توجه به شرایط محیط مورد استفاده فن سانتریفیوژ ، جنس بدنه، پروانه، نوع الکتروموتور و ... محاسبه و لحاظ می گردد.

مهم ‌ترین ویژگی این فن ‌ها توانایی آن‌ ها در غلبه بر افت فشار استاتیک بالا در سیستم‌ های کانال ‌کشی شده است.

 

این فن ها را می توان بر مبنای شکل یا نوع پروانه طبقه بندی نمود.

بکوارد

فوروارد

ایرفویل

شعاعی یا رادیال

حال به ارائه توضیحاتی در مورد انواع فن سانتریفیوژ می پردازیم.

 

فن سانتریفیوژ بکوارد

 

در این نوع فن جهت انحنای تیغه ها یا بالک های پروانه در جهت خلاف گردش محور پروانه است. عمده کاربرد آن در سیستم های تهویه و گرمایش و هواساز ها می باشد. در دبی های بالا با افت عملکرد مواجه است.

فن سانتریفیوژ بکوارد به طور معمول دارای قدرت بالاتر، سرعت بیشتر، سر و صدای کمتر و در کل راندمان بالاتر و تحمل فشار و بار بسیار بیشتری نسبت به سایر فن های سانتریفیوژی می باشد.

در مواقعی که با مواد جامد و خورنده سروکار داشته باشیم و همچنین با محدودیت استفاده از پروانه ایرفویل  مواجه شویم فن سانتریفیوژ بکوارد گزینه مناسبی خواهد بود. در مقایسه با فن های فوروارد و رادیال دارای راندمان بالاتری است. می توان در دور های بالاتر از آن به راحتی استفاده نمود .

در فن سانتریفیوژ بکوارد در نزدیکی نقطه کار دستگاه بیش ترین توان و راندمان سیستم حاصل می شود. هر گونه تغییر به دلیل عواملی نظیر تغیر فشار سیستم می تواند باعث کاهش چمشگیر عملکرد مطلوب فن شوند.

 

فن سانتریفیوژ فوروارد

 

در فن سانتریفیوژ فوروارد انحنای بالک یا تیغه در راستای گردش پروانه است. این فن ها معمولا در سیستم های گرمایش، تهویه و هواساز و یا مکان هایی که احتیاج به فشار استاتیک کم باشد کاربرد دارند. قابل ذکر است به دلیل اینکه این فن ها به سمت جلو خمیده هستند نمی توان از آن ها برای تخلیه دود استفاده نمود.

فن سانتریفیوژ فوروارد در مقایسه با سایر فن ها بازدهی کمتری دارند. فن های سانتریفیوژ فوروارد دارای ابعاد کوچکتری هستند چون امکان کنترل دبی خروجی در این نوع فن ها وجود ندارد. لذا برای مواردی که نیاز به کنترل دبی دارد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

با توجه به پایین بودن سرعت دوران نیاز به استحکام بالای پروانه ندارد. سرعت کم دوران پروانه صدای کمی تولید می کند. افت فشار در خروجی در فن سانتریفیوژ فوروارد اثر مستقیم بر روی توان موتور فن خواهد داشت .

[حجم هوا و فشار استاتیکی که در آن، فن کارایی حداکثر خود را دارد، به عنوان نقطه کار یا نقطه عمل فن شناخته می شود.] این مسئله بسیار حائز اهمیت است که مشخصه ی عمکلردیِ فنِ انتخاب شده، به نقطه کار و یا حداکثر کارایی نزدیک باشد.

استفاده از فن در حالت حداکثر بازدهی ( قله یا اوج بهره وری) ضمن ارائه کارایی مورد نیاز، هدر رفتگی انرژی را به حداقل می رساند و آلودگی صوتی را نیز از محیط حذف می نماید.

 

فن سانتریفیوژ ایرفویل

 

شکل ویژه ی تیغه پروانه در فن سانتریفیوژ ایرفویل موجب بالاتر رفتن راندمان آن می شود. در پروانه های ایرفویل تیغه ها، آیروینامیک و شبیه به بال هواپیما می باشند. انحنای پروانه ها به سمت عقب می باشد و در خلاف جهت گردش پروانه جهت گیری می شوند.

بهتر است از فن سانتریفیوژ ایرفویل برای محیط هایی که جریان هوا بدون مواد جامد است استفاده شود. مشخصه مهم فن سانتریفیوژ ایرفویل کم بودن زاویه برخورد تیغه پروانه با جریان سیال است. این امر باعث افزایش راندمان و کاهش صدای تولیدی در این نوع فن می شود.

در شرایطی که حجم بالای دبی مورد نیاز باشد فن سانتریفیوژ ایرفویل بهترین گزینه به شمار می آید. چرا که توان موتور را کاهش داده و در نتیجه راندمان افزایش می یابد. این فن ها دارای استحکام مکانیکی خوبی است که در فشار های بالا یک امتیاز مهم به حساب می آید.

 

فن سانتریفیوژ شعاعی یا رادیال

 

در این نوع از فن امکان پوشش پروانه با پوشش های مخصوص وجود دارد. فن سانتریفیوژ شعاعی یا رادیال در مواردی که با مواد شیمیایی و خورنده سر و کار داریم قابل استفاده است. به دلیل شکل تیغه های پروانه برای مصارف با دبی پایین و متوسط و فشار بالا مناسب هستند.

فن سانتریفیوژ شعاعی یا رادیال دارای قابلیت انتقال جریان هوا همراه با مواد جامد مانند گرد و غبار، چوب و براده آهن هستند. صدای این نوع فن نسبت به سایر فن در دور برابر متوسط است .

دمنده های شعاعی چرخ هایی دارند که تیغه هایش از مرکز هاب قابلیت وسیع شدن دارند. تیغه های شعاعی چرخ ها برای جریان گاز استفاده می شوند چون حداقل حساسیت را دارند اما صدای خروجی آن ها کمی بلند است.

سرعت بالا، حجم پایین، و فشار بالا فاکتورهایی هستند که در بین دمنده های شعاعی رایج می باشند و در جارو برقی ها، سیستم های بادی و از این قبیل دستگاه ها استفاده می شوند. در جدول زیر می توانید خلاصه ای از مطالب گفته شده را مشاهده نمایید.

 

هواگستران آسیا

 

هواکش آسیا همسو امیدوار است اطلاعات خوبی در مورد فن سانتریفیوژ و انواع آن در اختیار خوانندگان این مطلب گذارده باشد.

هواکش آسیا همسو با سابقه حدود سی سال در تولید انواع فن های صنعتی و تأسیساتی مشغول به فعالیت می باشد. از محصولات تولیدی می توان به هواکش گلخانه ، هواکش مرغداری ، دم فشار قوی و فن سانتریفیوژ اشاره نمود. اگر مایل به خرید محصول از ما می باشید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرماید.