{هواکش مرغداری} استفاده از فن تهویه برای گلخانه ها و سالن های مرغداری

استفاده از فن تهویه برای گلخانه ها: وقتی دمای هوای گلخانه ها بیش از حد استاندارد تعیین شده برای آن ها می شود، دچار مشکلات زیادی مانند شل شدن ساقه گیاهان کوچک شدن گل ها و دیر گل دادن گیاهان می شود. این موضوع در مواقعی هم که دمای خارج از گلخانه خنک تر از درون گلخانه است نمود بیشتری پیدا می کند.

هواکش آسیا


استفاده از فن تهویه برای گلخانه ها: وقتی دمای هوای گلخانه ها بیش از حد استاندارد تعیین شده برای آن ها می شود، دچار مشکلات زیادی مانند شل شدن ساقه گیاهان کوچک شدن گل ها و دیر گل دادن گیاهان می شود. این موضوع در مواقعی هم که دمای خارج از گلخانه خنک تر از درون گلخانه است نمود بیشتری پیدا می کند.

گلخانه ها بصورتی هستند که گرمای خور شید و نور آن را تا حد زیادی به خود می گیرند و این موضوع می تواند بسیار زیان بار باشد. حال این رطوبت بسیار زیاد به همراه دمای بالا می تواند شروع کننده رشد قارچ ها شود. در این مورد تنها راه عملی برای از بین بردن مشکلات استفاده از یک هواکش گلخانه مناسب و کارامد می باشد.

با نصب و استفاده از هواکش گلخانه می توان میزان بهره وری را نیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد. در محیط های گلخانه ای از هواکش گلخانه برای مصارف گوناگونی مانند تامین دی اکسید کربن و کاهش میزان حرارت و به سطح استاندارد رساندن میزان رطوبت استفاده می گردد.

موارد استفاده از فن تهویه هواکش گلخانه

برخلاف آن چه تصور می شود در روز های سرد مثل زمستان هوای داخل گلخانه رو به گرمی می رود و این به دلیل آن است که گلخانه خاصیت به دام انداختن گرما و دما را دارد. اگر این فرایند به دام انداختن جایی متوقف نشود بعد از مدتی آن قدر دمای هوا بالا می رود تا ابتدا گیاهان ضعیف شده و در صورت ادامه تولید قطع می گردد.

وقتی این افزایش دما زیاد می شود گیاهان نمی توانند رطوبت را در داخل خود تنظیم نمایند و در  نهایت پژمرده می شوند. از طرفی این افزایش دما باعث تکثیر بیش از حد آفاتی نظیر کنه ها هم می شود. باید در نظر داشت که تهویه ای هم که انجام می پذیرد نباید به گونه ای باشد که رطوبت لازم را از گیاهان بگیرد یا آن ها را خشک نماید.

 

هواکش آسیا 

 

نصب فن ها در دیوار انتهایی

نصب هواکش گلخانه در دیوار انتهایی یکی از رایج ترین روش های نصب فن های اگزاست در تهویه اجباری است. فن های اگزاست باید قادر به تخلیه هوای اندک ( تهویه حداقلی) برای زمستان و همچنین تهویه اصلی ( تعویض هوای کل سالن در یک دقیقه) در تابستان باشد. مجموعه 8 درجه فارنهایتی با محیط بیرون ایجاد کند. البته در این حالت بهتر است طول سالن بیشتر از 50 متر نباشد اما در سالن هایی با طول 100 متر هم این روش جوابگو خواهد بود. در سالن های بزرگتر اختلاف دمای نقاط مختلف بیشتر است. در این سالن ها به تهویه بیشتری احتیاج داریم .

سقف سالن ها باید به گونه ای باشد که از طریق منافذ آن هوایی وارد سالن نشود پس اجباری است که همیشه به ترمیم سقف توجه کنید.اگر در تابستان از پد سلولزی استفاده میکنید باید دریچه های دیگر ورودی هوا را ببندید و اجازه دهید هوا فقط از منافذ پد وارد سالن شود. میتوانید با ایجاد مسیر هایی هوای خنک ( خروجی پد) را در جهات دلخواه توزیع کنید.در گلخانه هایی که به بخش های کوچکتر تقسیم شده اند هم به همین صورت عمل می کنیم یعنی برای هر واحد از هواکش گلخانه انتهایی به صورت مجزا و دریچه استفاده می کنیم.

فن های تنظیم فشار در دیوار های انتهایی

برای گلخانه هایی که طولی کمتر از 40 متر دارند می توان از دو فن در دو طرف سالن و دو ورودی در دیوار های جانبی استفاده کرد.معمولا در این روش هواکش های گلخانه هرکدام به یک ترموستات جداگانه متصل اند و به صورت مستقل عمل می کنند. چیدمان گیاهان در این روش باید به گونه ای باشد که کاملا در مسیر جریان هوا قرار بگیرند.

در فصول گرم تهویه دو وظیفه اصلی به عهده دارد :

تامین دی اکسید کربن مورد نیاز گیاه ها  ( همان تهویه حداقلی که در زمستان نیز مورد نیاز بود.)

خنک کردن فضای داخلی گلخانه

برای خنک کردن سالن ها هواکش گلخانه به تنهایی کافی نیست و معمولا از ترکیب فن های اگزاست سیستم پد کولینگ سلولوزی استفاده می شود.  استفاده از پد کولینگ علاوه بر کاهش دما باعث تامین رطوبت سالن هم می شود.

گلخانه های مجهز به سیستم پد خنک کننده تبخیریدارای سه فن یا کمتر باید یک هواکش گلخانه با موتور دو سرعته داشته باشند تا از نوسانات بیش از حد دما شود. فن ها رو طوری انتخاب کنید تا در برابر فشار مخالف داخلی (فشار ⅛ اینچ استاتیک) به راحتی کار کنند. هواکش گلخانهای که در این فشار کار نکند عموما حدود 30 تا 40 درصد بازده خود را از دست می دهد لذا حتما توجه شود ویژگی های فن ها حتما توسط یک مرجع بی طرف تایید شده باشد.

تهویه سالنهای پرورش طیور: 

تهویه و کنترل شرایط پرورش طیور (دما ،رطوبت، هوای تمیز) در صنعت پرورش طیوراز اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگاه تنفس طیور به صورت لوله ای است و دارای انشعاباتی است که به کیسه های هوایی ختم میگردد وهنگام دم و بازدم تبادل گازها انجام میگیرد به همین علت راندمان تنفسی طیور تقریبا 2 برابر حیوانات دیگر می باشد. از طرف دیگر اخیرا با اصلاحات ژنتیکی که در نژادهای جدید انجام شده است رشد پرندگان افزایش چشم گیری پیدا کرده وتقریبا ظرف مدت 6 هفته وزن پرنده به پنجاه برابر خود میرسد.

 به همین علت تامین اکسیژن ودفع گازهای مضر در پرندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تهویه مناسب فقط جابجایی ساده هوا در سالن نمی باشد بلکه ایجاد شرایط مناسب از نظر تامین اکسیژن مورد نیاز پرندگان و دفع گازهای مضر در سطح بدن پرندگان نیز اهمیت دارد. تهویه مناسب یکی از ابزار مهم کنترل شرایط زیستی در سالن پرورش طیوراست به همین خاطر تهویه پرورش طیوراز اساسی ترین ارکان مدیریتی در فرم های پرورش طیورمی باشد .به این منظور استفاده از هواکش مرغداری که متناسب با فضای موجود می باشند توصیه می شود.

سالن های باز پرورش طیور

هوای درون سالنهایپرورش طیورباز از نظر دما، رطوبت و نور تابع شرایط محیطی بیرون سالن می باشد. طراحی سالنهایپرورش طیوربیشتر در مناطق آب و هوایی گرم و معتدل کاربرد دارد سقف سالنهای باز پرورش طیور از تابش مستقیم نور آفتاب و بارندگی در سالن جلوگیری می کند و معمولا دیوارهای جانبی به ارتفاع نیم تا یک متر از سطح زمین ساخته میشوند و بقیه آن توسط توریهای فلزی محصور میگردند. از معایب اینگونه سالنها این است که شرایط داخل سالن پرورش طیور قابل کنترل نمی باشد و تابع شرایط محیطی است از محاسن اینگونه سالنها این است که سرمایه گذاری اولیه کمتری جهت ساخت لازم دارند .