{هواکش مرغداری} سیستم‌ های تهویه در مرغداری ها

در سالن های پرورش طیور برای تأمین اكسیژن، دفع رطوبت، آمونیاک و نگهداری درجه حرارت مناسب باید به طور مرتب هوا در جریان باشد. جریان هوا باید در تمام نقاط سالن یكنواخت باشد و همینطور به یک سمت باشد. این كار به وسیله سیستم های تهویه در سالن های پرورش طیور انجام می گیرد. هر سیستم تهویه از دو قسمت هواده و هواكش تشكیل می شود.

بر حسب مكانیسم، سیستم های تهویه دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 

هواکش آسیا

 

تهویه طبیعی

 

در این نوع تهویه از نیروهای طبیعی و آزاد نظیر بالا رفتن هوای گرم و جایگزین شدن آن با هوای سرد و همچنین جریان طبیعی هوا استفاده می شود و به این صورت هوای آلوده سالن به خارج از محیط هدایت می شود. به منظور تهویه معمولاً از دریچه های سقفی یا پنجره در سالن استفاده می نمایند.

 

تهویه مصنوعی با فشار منفی

 

در سیستم تهویه با فشار منفی یا سیستم مكنده، خروج هوا از راه هواكش ها صورت می گیرد، و در اثر كاهش فشار هوای داخل، هوای تازه ای به درون سالن مكیده می شود. در این روش به دلیل اینکه هواكش ها به طور مستقیم با هوای سالن در تماس هستند، امكان كثیف شدن و كاهش مدت زمان بهره دهی آن ها وجود دارد، و این می تواند به عنوان یک مشکل در نظر گرفته شود. همچنین نوع، اندازه و محل قرار گرفتن ورودی هوا بایستی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و ظرفیت هواكش ها باشد. این روش در هوای سرد برای تأمین حداقل تهویه مورد نیاز پرندگان استفاده می شود و در این شرایط هوای تازه و گرم از طریق كوره هوای گرم و مادر مصنوعی تأمین می شود.

 

تهویه مصنوعی با فشار مثبت

 

در سیستم تهویه با فشار مثبت یا سیستم دمنده، هوای تمیز به طور مستقیم به وسیله هواكش ها به داخل سالن وارد می شود كه در اثر این عمل یک فشار مثبت ولی خفیف ایجاد می شود و از ایجاد كوران در اثر وجود احتمالی منافذ جلوگیری می شود و حركت هوا در سالن متوقف نمی شود. مزیت این روش این است كه هوای آلوده به گازهای سمی، رطوبت و گرد و خاک سالن به طور مستقیم با هواكش ها در تماس نیست و از سوی دیگر هوای ورودی می تواند قبل از ورود به سالن بر حسب نیاز گرم، سرد، خشک، مرطوب و یا ضدعفونی شود، اما این روش می تواند باعث ایجاد مشكل شود چرا که به موجب فشار زیاد، هوای سالن می تواند به محیط های مجاور، منافذ و مصالح ساختمانی نفوذ کرده و باعث ایجاد رطوبت و تخریب شود.

 

تهویه مصنوعی با فشار مساوی

 

در این نوع تهویه ورود و خروج هوا به وسیله هواكش ها انجام می پذیرد و مزایا و معایب دو روش قبل در این روش هم وجود دارد.

روش های تهویه سالن های پرورش طیور

با توجه به نوع سالن و شرایط اقلیمی روش های مختلفی برای تهویه وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 

تهویه عرضی

دراین روش، هواكش ها و هواده ها در دیوار طولی سالن نصب می شوند و به این ترتیب تهویه به صورت عرضی انجام می گیرد. در این روش ضروری است هواكش ها و هواده ها روبه روی هم نباشند تا نقطه كور و كوران هوا به وجود نیاید.

 

تهویه طولی

در این روش دریچه های ورود هوا انتهای یک طرف سالن در منتهی الیه دیوارهای طولی و هواكش ها در انتهای دیگر سالن در منتهی الیه دیوارهای طولی یا دیوارهای عرضی قرار می گیرند. این سیستم تهویه در سالن هایی با طول كمتر از ۶۰ متر قابل اجرا می باشد. اگر طول سالن بیشتر باشد، می توان دریچه های ورود هوا را در دو انتهای سالن و هواکش ها را در وسط سالن و یا برعكس نصب كرد.

 

تهویه سقفی

در این سیستم تهویه می توان مکان قرار گیری دریچه های ورود یا خروج هوا را در سقف و دیوارها در نظر گرفت. این نوع تهویه برای مناطق بسیار سرد یا بسیار گرم مناسب است.

 

تهویه جت فن

در این روش كانال هایی به نام جت فن در ارتفاع ۳۰ سانتی متری از سقف در مركز سالن نصب می شود. انتهای این كانال بسته است و در ابتدای آن یک فن (هواده) قوی، هوا را با شدت زیاد به داخل كانال هدایت می كند تا هوای دمیده شده از سوراخ های كانال به طرف كف سالن خارج می شود و به موجب آن هوای گرم زیر سقف به جریان می یابد و به سمت پایین حرکت می کند. مزیت این روش این است كه هوای ورودی در صورت لزوم گرم، سرد، ضدعفونی، خشک یا مرطوب می شود و تهویه در كل سالن به صورت یكنواخت صورت می گیرد.

 

تهویه تونلی

تهویه تونلی روشی است برای کاهش دمای هوای سوله مرغداری و مناسب شرایط آب و هوایی گرم می باشد. در این سیستم هواده ها در انتهای آشیانه و هواكش ها در انتهای دیگر قرار دارند که به موجب آن هوا در طول آشیانه حركت كرده و سپس خارج می گردد. ویژگی اصلی این روش تعویض تمامی هوای سالن در حداکثر 2 دقیقه می باشد. به این صورت که بادی با سرعت 2 الی 2.5 متر بر ثانیه در سوله می وزد که باعث ایجاد احساس خنکی در پرندگان می شود. در تهویه تونلی هواکش هایی در انتهای یک سوله نصب می نمایند، به این صورت در تابستان هنگامی که هواکش های انتهای سالن شروع به کار کنند، فشاری منفی درون سالن ایجاد می شود. این کار باعث می شود تا هوای گرم بیرون وارد سالن شود، به این منظور هوای گرم باید از روی حوضچه آب و منافذ پوشال ها عبور کند. با عبور هوای گرم از روی پوشال ها و حوضچه آب، دمای هوا کاهش می یابد و باعث افزایش رطوبت آن می شود که سهم بسزایی در آسایش پرنده دارد. حالا زمانی است که این هوای خنک شده به علت مکش هواکش ها شروع به حرکت می کند و از انتهای سوله خارج می شود. در شرایط آب و هوایی گرم و خشک می توان از سیستم های تبخیر كننده آب شامل استفاده از مه پاش و یا پوشال برای خنک كردن پرندگان استفاده نمود.

 

هواکش آسیا

 

شرکت تولیدی صنعتی هواگستران آسیا در راستای تولید انواع هواکش های صنعتی و تأسیساتی به فعالیت می پردازد. از جمله تولیدات این شرکت می توان به هواکش گلخانه ، هواکش مرغداری ، دم فشار قوی ، فن سانتریفیوژ و ... اشاره نمود. برای سفارش محصول مورد نظر خود می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. و یا به دفتر نمایندگی ما مراجعه نمایید.

شماره تماس:

09124789348 ، 88827443 ، 88317494 ، 88320555 ،36135911

آدرس دفتر مرکزی:

تهران - خیابان انقلاب - دروازه دولت - شماره 433 

آدرس کارخانه:

جاده تهران ورامین - اول باقر آباد ورامین - روبروی کلانتری - پلاک 535 - کارخانه هواکش آسیا