{هواکش گلخانه} هواکش مرغداری، هواکش گلخانه و انواع آن


هواکش آسیا

هواکش مرغداری، هواکش گلخانه  و انواع آن

 

هواکش های مدل SPF&ECI در سایزهای مختلف جهت مرغداری ها و سالنهای گلخانه طراحی و تولید شده که به وسیله تعویض فولی در فصول مختلف سال ظرفیت هوادهی آنها قابل تنظیم و تغییر می باشد. فولاد مصرفی در این فن ها(هواکش گلخانه و هواکش مرغداری) (ST37) ورق گالوانیزه انتخاب شده است . جنس پروانه پلیمری (پلی آمید الیاف دار ) از مواد PAG با 30% الیاف انتخاب شده که سبک وزن بودن آن موجب فشار کمتری به قطعات مکانیکی می گردد قدرت الکتروموتور صرف هوادهی بیشتر شود و با صدای کمتری نسبت به پروانه های فولادی عمل نماید .

 

 

هواکش های مدل SPF&ECI در سایزهای مختلف جهت مرغداری ها و سالنهای گلخانه طراحی و تولید شده که به وسیله تعویض فولی در فصول مختلف سال ظرفیت هوادهی آنها قابل تنظیم و تغییر می باشد. فولاد مصرفی در این فن ها(هواکش گلخانه و هواکش مرغداری) (ST37) ورق گالوانیزه انتخاب شده است . جنس پروانه پلیمری (پلی آمید الیاف دار ) از مواد PAG با 30% الیاف انتخاب شده که سبک وزن بودن آن موجب فشار کمتری به قطعات مکانیکی می گردد قدرت الکتروموتور صرف هوادهی بیشتر شود و با صدای کمتری نسبت به پروانه های فولادی عمل نماید .

استفاده از ملزومات با کیفیت بالا موجب می شود که هواکش مرغداری و هواکش گلخانه طول عمر بالایی داشته باشد و سرویس و نگهداری هواکش گلخانه و هواکش مرغداری آسان شود. دمپرهای مکانیکی این فن ها با حداقل فشار هوا هنگام روشن و خاموش شدن به نرمی باز و بسته میشود. مکانیسم این فن ها(هواکش گلخانه و هواکش مرغداری)(IP54) به گونه ای طراحی شده که به آسانی امکان شستشو و ضد عفونی در مرغداریها را میسر می سازد .

از اهداف تهویه گلخانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

*تامین کربن دی اکسید مورد نیاز برای فتوسنتز گیاه

*پایین آمدن دما و خنک کردن گلخانه

*تبادل هوای داخل و خارج گلخانه

*متعادل کردن رطوبت

 

 

هواکش آسیا

انواع و اقسام فن مرغداری و هواکش گلخانه

 

الف) فن اگزاست یا فن تخلیه که خود دارای دو نوع کوپله مستقیم و کوپله با تسمه و فولی میباشد،این نوع از فن (هواکش گلخانه و هواکش مرغداری)، در مرغداری ها و گلخانه های جهت تخلیه هوا مورد استفاده قرار میگیرد و مجهز به دمپر کرکره ای میباشد که با شروع به کار فن باز شده و با خاموش شدن آن بسته میگردد و اجازه ورود هوای گرم یا سرد را به داخل سالن از محل فن نمی دهد، فن های اگزاست در ابعاد 140*140،120*120،100*100 و 80*80 سانتی متر با قدرت تخلیه 48000 تا 28000 مترمکعب هوا در هر ساعت طراحی و تولید میگردد.

 ب)  فن سیر کوله یا جت فن: این نوع فن (هواکش گلخانه و هواکش مرغداری) نیز در گلخانه و مرغداری جهت یکسان سازی دما و رطوبت در سالن مورد استفاده قرار میگیرد، همچنین از فن اگزاست برای هدایت گرما و یا سرما نیز استفاده میشود. در سالن هایی که دارای طول و یا عرض بیشتر هستند برای انتقال گرمای حاصل از هیتر و یا جهت سرمایش انتقال هوای تازه از فن سیرکوله یا همان جت فن استفاده می شود. بدنه این نوع فن به صورت استوانه می باشد.

تهویه در طول روزهای آفتابی دمای داخل را کاهش می دهد و دی اکسید کربن را تامین می کند که برای فتوسنتز گیاهان حیاتی است. یکی دیگر از مزایای تهویه با فن (هواکش گلخانه و هواکش مرغداری)، انتقال هوای گرم و مرطوب به بیرون و جایگزینی آن با هوای تازه با رطوبت کمتراست.رطوبت بالای هوا روی سطوح سرد نشسته و اشباع می شود، این قطرات شبنم اشباع شده، در صورتی که مدت زمان زیادی روی سطوح و گیاهان باقی بماند باعث بروز بیماری در گیاهان می شود.

برخی از سازه های شیشه ای با فن های دستی تعبیه شده در سقف تهویه می شوند. این نوع تهویه برای گلخانه هایی که پوشش پلاستیکی اصلا مناسب نیست، تغییرات سریع و پرنوسان دما یکی از دلایل آن است. به طور کلی تهویه یک رکن اساسی گلخانه است و استفاده از سیستم تهویه مناسب اجتناب ناپذیر است. در ادامه نکاتی در مورد سیستم های تهویه و انتخاب آن ها عنوان خواهد شد.

در زمستان جهت جلوگیری از ضعیف شدن وریزش برگ های گیاهان تهویه الزامی است. در برخی گلخانه ها از یک (یا تعدادی با توجه به نظر کارشناس) فن (هواکش گلخانه و هواکش مرغداری) در یک طرف و یک ورودی هوای قابل باز و بسته شدن در طرف دیگر گلخانه استفاده می شود. برای به حداقل رساندن آسیب هوای سرد بیرون به گیاهان از یک حایل های منحرف کننده هوا ( مانند دریچه های اینلت استفاده شده در مرغداری ها) در ورودی استفاده می شود.

این حایل باعث می شود هوای سرد مکیده شده به صورت مستقیم با گیاهان تماس پیدا نکند و با یک شیب رو به بالا به زیر سقف دمیده شوند. از طرفی این هوای سرد دمیده شده در زیر سقف مانند پتو روی هوای گرم نشسته و هوای گرم را دوباره به ارتفاع پایین بر میگرداند.

می توان هوای تازه را از طریق کانال کشی سراسری هم به گیاهان رساند . برای این کار یک تیوب هوا با چندین مجرای خروجی طراحی می شود و سرتاسر سالن کشیده می شود فقط به دلیل تماس مستقیم هوای سرد با گیاه در این روش حتما باید در تیوپ هوا، هوای سرد و گرم را مخلوط کرد. در این روش توزیع یکنواخت و اصولی بسیار مهم است و کمتر این کار در گلخانه ها با استقبال روبرو می شود. زیرا در گلخانه فضای کلی هرچه بیشتر به سمت یکنواختی دمایی و رطوبتی برود کیفیت محصول بیشتر خواهد بود.

فن ها (هواکش گلخانه و هواکش مرغداری) نیز مانند هیتر ها باید توسط یک سیستم کنترل ترموستاتسک کنترل شوند تابا کنترل عملکرد فن ها دمای داخلی را به میزان تنظیم شده رسانده و در آن سطح نگه دارد. استفاده از ترموستات های PID یا کنترل کننده های صنعتی مانند  PLC و یا حتی ترموستات های دستی مکانیکی می تواند مفید باشد.

از سیستم هوادهی تیوبی برای تهویه اصلی نیز میتوان استفاده کرد .در این روش به طور کلی تعداد فن کمتری مورد نیاز است ولی همانطور که گفته شد بهتر است تمامی فضای سالن تهویه شود و می توان گفت تهویه تونلی بهتر از بقیه روش های تهویه مرسوم است.

طرفداران ممکن است اضافه یا احتمالا همراه با یکپد خنک کننده برای استفاده درخنک کننده تبخیریدر حقیقت، هوا ممکن است از طریق پد یا بدون آب در پد کشیده شود. در دوره های گرم، هوا باید به اندازه کافی از خانه خارج شود تا هر 60 ثانیه یک تبادل کامل هوا ایجاد شود. کنترل کننده ها توسط ترموستات یا رطوبت سنج برای ارائه درجه حرارت مناسب و رطوبت.

در تهویه گلخانه ها در فصول گرم الزامیست هوای کل گلخانه در هر شصت ثانیه یکبار تعویض شود و این اهمیت تهویه و انتخاب هواکش گلخانه مناسبدر گلخانه ها را مشخص می کند. در فصول گرم نیز همانند فصول سرد الزامیست هوایی که به درون گلخانه دمیده می شود ساختار دمایی سالن را به هم نزند و دمای هوای داخل گلخانه در حد مجاز باقی بماند.( یا حداقل تغییرات ناگهانی نداشته باشیم و میزان خطا در یک بازه ی قابل قبول باشد).