{هواکش گلخانه} تهویه در گلخانه ها

هواکش آسیا

 

اثرات زيان بار دمای بالا به صورت های مختلفی از جمله عدم استحكام ساقه، كاهش اندازه گل، تأخير در گلدهی و حتی مرگ جوانه نمايان می شود . همچنین زمانی كه درجه حرارت بيرون كمتر از درجه حرارت داخل گلخانه است، جذب گرمای خورشيد دمای گلخانه را تا حد زيان باری افزايش می دهد. از طرفی دیگر دما و رطوبت بالا و عدم تهويه مناسب در گلخانه محيط بسيار مساعدی را برای رشد و نمو قارچ های بيماری زا فراهم می آورد. در گلخانه ها تهويه برای كاهش درجه حرارت، تأمين گاز كربنيک و تنظيم رطوبت نسبی انجام می شود. سرعت جابجايی هوا بر حسب متر مكعب هوا در دقيقه اندازه گيری می شود. ضرورت تهويه برای كاهش درجه حرارت برای جلوگيری از كاهش رشد و بار دهی بوته ها می باشد. زيرا افزايش درجه حرارت از 35-30 درجه سانتی گراد باعث آسیب رساندن به گیاهان می شود.

 

آسان ترين روش برای افزايش فتوسنتز و توليد در طی روزهای آفتابی، انجام عمل تهويه و جايگزينی گاز كربنیک می باشد كه در صورت افزايش غلظت اين گاز تا 4 الی 5 برابر ميزان عادی زودرسی و ميزان كل محصول را به طور قابل ملاحظه ای افزايش می دهد اما به شرطی كه نور مناسب در محيط وجود داشته باشد.

 

در مناطقی كه در ارتفاع بالاتری از سطح دريا قرار می گيرند به دلیل رقیق بودن هوا در مقايسه با ارتفاعات پايين تر حجم بزرگ تری از هوا باید از ميان گلخانه جا به جا شود تا اثر خنک كنندگی معادل ارتفاعات پايين به دست آيد. از سوی ديگر سرعت جابجايی هوا به شدت نور داخل گلخانه هم بستگی دارد. با افزايش شدت نور، گرمای حاصل از انرژی خورشيد افزايش يافته و در نتيجه سرعت خروج هوا از گلخانه بايد افزايش يابد.

 

امروزه در گلخانه ها بيشتر از جريان طبيعی هوا از طريق پنجره های جانبی و سقفی برای تهويه استفاده می کنند كه اين امر به منظور كاهش هزينه ها صورت می گیرد. با توجه به اين كه در گلخانه های كوانست * هوای گرم به دليل وزن مخصوص، كم تر در بالا و طرفين يال های گلخانه واقع می گردد بنابراين با نصب دريچه های جانبی و سقفی كه به صورت دستی و يا برقی (متصل به سنسور حرارتی گلخانه) باز و بسته می شود، تهويه مطلوب انجام پذير است. به کار گرفتن فن های مكنده هم يكی ديگر از راه های تهويه سريع گلخانه ها می باشد. به صورت پایه هر فن بايد بتواند در هر دقيقه تمام هوای گلخانه را خارج کند. بنابراين در يک گلخانه 500 متری که ارتفاع آن 20/3 متر است و حجم هوا در حدود m3300 می باشد، نياز به يک يا چند فن با ظرفیت های منتاسب با فضای گلخانه می باشد.

 

* گلخانه‌ کوانست

 

کوانست نوعی از گلخانه است که در ابعاد تقریبی 6 الی 12 متر در عرض و 2 الی 4 در ارتفاع، با توجه به محصول مورد نظر، اقلیم و توپوگرافی منطقه و… طراحی می ‌گردد.
گلخانه‌های کوانست بیشتر برای کشت آلوءورا ، گل های آپارتمانی و فصلی و دائمی ، گیاهان دارویی و از این قبیل، استفاده می گردند ولی با توجه به قیمت پایین این گلخانه ها ، صیفی جات با کشت خاکی نیز ( البته با ارتفاع مناسب ) کشت می گردد. گلخانه کوانست به دلیل کوچک تر بودن ابعاد گلخانه نسبت به سایر گلخانه ‌ها سریع تر گرم می شود و مصرف سوخت کم تری دارد و همچنین تهویه سریع تر انجام می شود.

از انواع سازه های گلخانه های تونلی می توان به: کوانست ، کوانست پایه دار، تونلی پیوسته، قوس گاتیک، گاتیک پایه‌دار و کوانست طرح چین، اشاره کرد. در این نوع سازه‌ها جنس ، ضخامت لوله ‌های به کار برده شده، طراحی و نوع شبکه دستک و پل ‌ها در طراحی ها مورد توجه قرار می‌ گیرند.

 

هواکش آسیا

 

در مناطق گرم كشت محصولاتی مانند خيار در تابستان، خنک كردن درون گلخانه با استفاده از كولر امكان پذير نمی باشد و حتما باید تهويه شديد انجام گیرد، زیرا درجه حرارت محيط بیش از حد تحمل گياه افزایش می یابد. استفاده از كولرهای خانگی در سطوح محدود و همچنین در شرايطی كه رطوبت نسبی پايين باشد امكان پذير می باشد. در گلخانه هايی كه به فن های مكنده مجهز می باشند، با قراردادن پوشال و الياف در طرف ديگر گلخانه و عبور آب از روی آن توسط يک ناودان از قسمت فوقانی، جريان هوای خنک را به درون گلخانه مكش می كنند. آب پس از عبور کردن از روی پوشال ها مجدداً توسط يک ناودان جمع شده و به درون شبكه منتقل می شود. پمپاژ آب به سمت بالا از درون شبکه توسط يک پمپ كوچک صورت می گيرد و اين چرخه تكرار می شود. غالبا مقدار پوشال مورد نیاز حدود يک دهم سطح گلخانه است. سيستم تهويه دیگری هم به نام لوله و فن مشهور است که از يک فن مكنده در يک سمت گلخانه، ورودی كركره ای شكل، يک دستگاه فن ايجاد كننده فشار، ترموستات كنترل كننده و در نهايت پلاستيک پلی اتيلنی كه به صورت رول در طول گلخانه امتداد می يابد، تشكيل می گردد. اساس كار بدين گونه می باشد كه در زمان نياز به خنک كردن و تهويه گلخانه ترموستات، فن مكنده را به كار می اندازد و همزمان كركره ورودی که در سمت ديگر گلخانه قرار دارد باز می شود و با وارد شدن هوای بيرون به داخل لوله پلی اتيلنی و سپس فعال شدن فن ايجاد كننده فشار، هوای خنک داخل لوله به شدت به جريان در می آید و از سوراخ های ايجاد شده در لوله به داخل محيط گلخانه فوران می كند و ضمن آمیخته شدن با هوای گرم باعث خنک شدن محيط می گردد.

 

شرکت تولیدی صنعتی هواکش آسیا همسو در راستای تولید انواع هواکش های صنعتی و تأسیساتی به فعالیت می پردازد. از جمله محصولات تولیدی این شرکت می توان به هواکش گلخانه ، هواکش مرغداری ، دم فشار قوی ، فن سانتریفیوژ و ... اشاره نمود. برای سفارش محصول مورد نظر خود می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. و یا به دفتر نمایندگی ما مراجعه نمایید.

شماره تماس:

09124789348 ، 36135911

 

آدرس کارخانه:

جاده تهران ورامین - اول باقر آباد ورامین - روبروی کلانتری - پلاک 535 - کارخانه هواکش آسیا